Patron szkoły
Patronką szkoły podstawowej w Sławęcinie jest Maria Konopnicka (ur. 23 maja 1842 w Suwałkach, zm. 8 października 1910 we Lwowie)
Najwybitniejsza polska poetka okresu realizmu, nowelistka, pisarka i poetka dla dzieci, krytyczka literacka, publicystka, tłumaczka, autorka Roty.
W 2004 r. decyzją Rady Pedagogicznej podjęto działania zmierzające do nadania imienia szkole oraz ufundowania sztandaru. Rozpoczęto zdobywanie funduszy poprzez sprzedaż cegiełek, bal charytatywny w Sulinie, pozyskiwanie sponsorów fundujących pamiątkowe gwoździe do drzewca sztandaru. Jednocześnie dokonano wyboru patrona szkoły, którym została Maria Konopnicka.
W 2005 r. podczas jubileuszu 60-lecia placówki, uroczyście nadano szkole imię Marii Konopnickiej i poświęcono sztandar w kościele filialnym w Sławęcinie.
Maria Konopnicka kojarzy się uczniom przede wszystkim z wierszami dla dzieci i utworem O krasnoludkach i sierotce Marysi. Często uczniowie czytają i uczą się wierszyków, oddających realia życia dzieci w XIX w. Choć życie i otoczenie diametralnie zmieniło się, jednak dydaktyczna strona utworów bardzo pomaga w wychowywaniu i nauczaniu młodego pokolenia. Dzięki tekstom poetki uczniowie zapoznają się z archaizmami i śledzą zmiany w literackiej polszczyźnie. Wiele utworów jest inspirowanych pięknem przyrody ojczystej.
Każdego roku organizowany jest Międzyszkolny Konkurs Recytatorski z okazji urodzin Marii Konopnickiej.
Wszyscy uczniowie znają tekst i śpiewają Rotę. W 2021 r. szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie dla szkół Do Hymnu na wspólne, jednogłosowe wykonanie hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych. Jedną z nich była właśnie Rota Marii Konopnickiej.
Dokładnie 23 maja 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin naszej patronki. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. W uchwale oceniono, że Konopnicka była "jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Za pomocą utworów protestowała przeciwko ustrojowi oraz niesprawiedliwości społecznej.”
Szkoła włącza się w obchody jubileuszu poprzez różnorodne działania edukacyjne i jak co roku pamięta o urodzinach swej Patronki.
Biblioteka szkolna udostępnia czytelnikom pięknie wydane utwory pisarki.