Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Sławęcinie

Przeszłość i teraźniejszość

Budynek szkolny w Sławęcinie powstał na przełomie XIX i XX w. Zarówno przed, jak i podczas II wojny światowej, do szkoły uczęszczały dzieci niemieckie. Po przejściu frontu w 1945 r. do wsi zaczęli przybywać polscy osiedleńcy z Wileńszczyzny,  Polesia,  centralnej Polski, okolic Lwowa, z Bieszczad i innych terenów dawnej Polski. Zastali oni budynek szkoły uszkodzony przez działania wojenne. Pomimo trudności, już w sierpniu 1945 r., Michał Pietrołaj rozpoczął nauczanie dzieci. W pierwszym  roku działalności placówki pracę podjęły jeszcze dwie nauczycielki: Jadwiga Romanowska i Jadwiga Wołłejko.

Wraz z dziećmi do szkoły uczęszczali starsi uczniowie, ponieważ mieli zaległości spowodowane wojną i okupacją niemiecką.  W niedługim czasie zorganizowano dla nich  specjalne kursy wieczorowe, by w swoim gronie mogli nadrabiać utracone lata szkolne. Przez pierwsze powojenne lata z polskimi uczniami do szkoły chodziły dzieci pochodzące z rodzin niemieckich, które jeszcze pozostały we wsi. W tym okresie naukę pobierali uczniowie z Sulina, Radaczewa, Bonina.

Na przestrzeni wielu lat istnienia Polski Ludowej wprowadzano zmiany i reformy oświatowe, dotyczące zarówno programów nauczania jak i samej struktury szkolnictwa. Szkoła podstawowa trwała 7 lat. Działały wówczas tzw. czteroklasówki w Radaczewie, Piaseczniku, Stradzewie, które po kolejnej reformie zostały wchłonięte przez Szkołę Zbiorczą w Sławęcinie.

W latach 1969 – 1972 przebudowano  poniemiecki budynek i w ten sposób zyskano 4 sale lekcyjne. Teren szkoły został uporządkowany i ogrodzony.

Przejęcie szkół przez samorządy terytorialne w roku 1996 zaowocowało podjęciem przez władze gminy decyzji o rozbudowie sławęcińskiej szkoły. Do starego, piętrowego budynku dobudowano parterową część z nowymi salami lekcyjnymi, łazienkami, szatniami i pomieszczeniami gospodarczymi. W 1999 r. oddano do użytku upragnioną salę gimnastyczną. Uczniowie korzystają również z boiska szkolnego oraz z placu zabaw.

Kolejnym ogromnym przedsięwzięciem była termomodernizacja budynku w roku 2019 z wymianą okien, drzwi, instalacji elektrycznej i hydraulicznej oraz zastosowanie ogrzewania podłogowego za pomocą pompy ciepła.

Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było w 2005 r. nadanie szkole sztandaru i imienia. Patronką szkoły została Maria Konopnicka.

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w różnych przedsięwzięciach, akcjach i programach edukacyjnych. Stają do wieloetapowych konkursów i walczą o jak najwyższe miejsca. Pomagają w tym należycie wyposażone sale lekcyjne z komputerami, projektorami, tablicami interaktywnymi i nowymi pomocami do nauczania fizyki, chemii, biologii. Kadra pedagogiczna składa się z wykwalifikowanych nauczycieli o wysokich stopniach awansu zawodowego i dodatkowych kwalifikacjach umożliwiających pomoc psychologiczno-pedagogiczną.

Dzieci w naszej szkole czują się bardzo dobrze. To dla nich organizowane są obchody Dnia Dziecka i Święto Szkoły.  Korzystają z biblioteki szkolnej z aktualnymi podręcznikami, lekturami, czasopismami oraz literaturą piękną i popularnonaukową dostosowaną do wieku czytelników. Mają zapewnioną opiekę - do dyspozycji estetyczną  świetlicę, oferującą wszelkie gry planszowe i interaktywne, zabawki, a także bajki i filmy wyświetlane za pomocą projektora multimedialnego. Mogą korzystać ze śniadań i obiadów wydawanych w stołówce szkolnej.

Ważnym elementem edukacji są także wyjazdy na wycieczki, do kina,  na spektakle teatralne, na basen i na lodowisko. W ramach doradztwa zawodowego uczniowie odwiedzają zakłady pracy, urzędy oraz placówki oświatowe w Choszcznie.

Obecnie obwód szkoły obejmuje następujące miejscowości: Sławęcin, Radaczewo, Sulino, Piasecznik, Stradzewo, Bonin, Czernice, Radlice, Sułowo, Witoszyn, Roztocze.

Kierownicy  szkoły:

• Jadwiga Romanowska 1945-1950
          • Halina Serocka 1950-1954
          • Mieczysław Chloupek 1954-1972

Dyrektorzy szkoły:

• Mieczysław Chloupek 1973-1984
          • Marianna Kałużniacka 1984-1991
          • Anna Wiśniewska 1991-1995
          • Marzena Cześnin 1995-2000
          • Iwona Gończarow 2000 -2005
          • Wioletta Kaszak 2005-2014
          • Elżbieta Kierlin od 2014 r.

W opracowaniu wykorzystano publikację „60-lecie Szkoły Podstawowej w Sławęcinie” autorstwa Iwony Gończarow i Mirosława Rutkowskiego.